Yedi benekli uğur böcekleri EXPO'da sergilenecek

80alte.com » haberler » Yedi benekli uğur böcekleri EXPO'da sergilenecek
Yedi benekli uğur böcekleri EXPO'da sergilenecek

Kahramanmaraş'taki Çimen Dağı Uludaz Tepesi'nde tesadüfen keşfedilen yedi benekli uğur böcekleri, 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek EXPO'da sergilenecek.

Kahramanmaraş'ın güneyinde, şehir merkezine 65 kilometre uzaklıktaki 2 bin 273 rakımlı Uludaz Tepesi...

Koloniler halinde bulunan yedi benekli uğur böceklerine ev sahipliği yapıyor.

 

Bu uğur böcekleri, Şehirde 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihlerinde "Doğa dostu şehir ve duyarlılık" ana temasıyla yapılacak EXPO 2023'te sergilenecek.

Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde EXPO 2023'ün gerçekleştirileceği alanda Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi açılacak. Bu müzede sergilenecek yedi benekli uğur böcekleri, fakültenin laboratuvarında özenle üretiliyor. Böylece bu türün neslinin devamı sağlanıyor.

 

EXPO için uğur böcekleri üretiyorlar

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, projenin şehre çok önemli değer katacağını, EXPO'nun yaşam haline getirilmesinin Kahramanmaraş adına çok önemli olduğunu söyledi.

 

EXPO için uğur böcekleri üretmeye başladıklarını belirten Mahçiçek, şöyle konuştu:

"EXPO'ya hem yurt içinden katılım olacak hem de yurt dışından en az 50 ülke gelecek. Onlara bu uğur böceklerimizi gösterelim istedik. Onun yanına da beraber bir kelebek müzesi oluşturalım dedik. İkisini beraber yapıyoruz. Kelebeği üretmek kolay ancak uğur böceği zordu. Bu konuda üniversitemizle beraber bir laboratuvar oluşturduk. Orada böceklerimizin yaşayacağı ortamı temin ederek üretime başladık."

 

"Böcekler zararsız"

Müzeye çok ciddi ilginin olacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Mahçiçek, bunun Türkiye'de bir ilk olacağını anlattı.

Mahçiçek, böceklerin zararsız olduğunu söyleyerek, "7 beneği olan çok sevimli böcekler. Hem yurt içinden gelenlere hem de EXPO için gelenlere bunların görülmesini sağlayacağız. Bu müze EXPO için gelen ülkelere de model olacak" dedi.

 

Müzede doğal ortam şartlarında bir alan oluşturulacak

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Arda Işıkber ise, yaptıkları çalışmanın bir EXPO 2023 projesi olduğunu söyledi.

Üniversite olarak böceklerin üretimlerini laboratuvar koşullarında gerçekleştirdiklerini anlatan Işıkber, böceklerin müzede doğal ortam şartlarında oluşturulacak alanda sergileneceğini belirtti.

 

Böceklerin laboratuvar ortamında yetişmesi sağlanıyor

Işıkber, gelin böceklerinin çok farklı türlerinin bulunduğunu söyleyerek, şunları anlattı:

"Bunların en yaygın olanı 7 noktalı gelin böceği. Bu da bizim Kahramanmaraş Uludaz Tepesi'nde koloniler halinde var. Bu böcekler de Kahramanmaraş'la özdeşleşti. Bu projenin aslında ana kaynağı da buradan geliyor. Biz bu böceklerin laboratuvar ortamında yetişmesini sağlıyoruz."

 

Işıkber, müzede yer alacak böceklerin sayısının vatandaşların görebilecekleri seviyede olacağını vurguladı. 

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler