Su damlasının öyküsü, Mevsimler’de

80alte.com » haberler » Su damlasının öyküsü, Mevsimler’de
Su damlasının öyküsü, Mevsimler’de

Yolu Vivaldi ile kesişen su damlasının öyküsü, Mevsimler’de Mevsimler ise 1 Mart – 21 Nisan tarihlerinde Bilkent Konser Salonunda

Mevsim ilkbahar; Antonio Vivaldi, Venedik dolaylarındaki çiftlik evinde Dört Mevsim başlıklı keman konçertolarını besteliyor...
Yağmur yağıyor, Ve kahramanımız su damlası, tam da üstadın penceresinin önüne düşüyor...

Öykü böyle başlıyor, Mevsimler’de.

Yelda Cavga’nın Mevsimler başlıklı patchwork resim sergisi 1 Mart – 21 Nisan tarihlerinde Bilkent Konser Salonunda.
Kumaşlara boyanmış resimlerde; zamanın ve doğanın döngüsüne uyum sağlama düşüncesi, suyun akışkanlığıyla idealize ediliyor. 13 tablodan oluşan, bir çeşit müzikli masal olan bu seri, masalları gerçeklik boyutundan ayıran zaman kavramına çocuksu bir bakış atıyor.

“Ömrün ve anın akışı içinde...” diyerek sözü bitiriyor Mevsimler; masalların en ünlüsü Binbir Gece Masalları’nın başlangıcına atıfta bulunarak.

Metinleri de içeren sanal sergi (Süre: 06.07’) https://www.youtube.com/watch?v=culYl_DzNEE&t=2s
Tanıtım videosu (Süre: 00.59’) https://www.youtube.com/watch?v=dCThi3U5HV8

Yelda Cavga 1969’da Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Sanat Dalında başladı. 1991’de Nota Yazım ve Basım Sanat Dalından mezun oldu. Uzun yıllar Türk bestecilerin ve TRT Müzik Dairesinin notalarını yazdı, birçok kitabı basıldı. 1995 yılında Bilkent Üniversitesinde A.A. Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezinde göreve başladı. Bugüne kadar Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Bilkent Senfoni Orkestrasında pek çok görev üstlendi, Bilkent Anadolu Festivali Genel Koordinatörlüğü yaptı. Yayın Koordinatörü olarak 30’un üzerinde CD’yi ve 3 kitabı yayına hazırladı. UMAG-Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfında yazma seminerlerine katıldı.

Kumaşlarla ve renklerle oynamaya patchwork ile başladı. 2011 yılında kendi tasarımlarını sunduğu Merlin Akademi markasını yarattı. İlk kişisel sergisi “Cesur Pembe Kedi”de, duyduğu esrarengiz müziğin peşinden giden meraklı bir kedinin yolculuğunu anlattı. Cesur Pembe Kedi, 2018’in Ocak-Mart aylarında And Sanat’ta, Nisan ayında 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Bilkent Konser Salonu’nda, Ağustos ayında TAV Galeri Ankara’da sergilendi. Yelda Cavga ile Pınar Alpay Yüksel’in ortak projesi olan bu seri Sevda Cenap And Müzik Vakfı Koleksiyonundadır.

Aydın Mecid ile birlikte yaptığı Nazım Hikmet’in Ferhad ile Şirin uyarlaması (iki anlatıcı ve orkestra için senfonik piyes) Eylül 2018’de Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından Bilkent Odeon’da sahnelendi. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ile Bilkent Senfoni Orkestrası Basın, Yayın, Tanıtım Sorumlusu olarak görevini sürdürüyor.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler