Sakarya'dan Hollywood filmlerine uzanan yolculuk

80alte.com » haberler » Sakarya'dan Hollywood filmlerine uzanan yolculuk
Sakarya'dan Hollywood filmlerine uzanan yolculuk

Kanada'da 3D animasyon eğitimi alan Abdullah Ecirli, tasarladığı görsel efektlerle seyirciyi, sinema salonlarında farklı bir boyuta taşıyor.

Niğde'de dünyaya gelen Abdullah Ecirli, matematik öğretmeni babasının tayini çıkmasından dolayı küçük yaşta geldiği Sakarya'da lise eğitimini tamamladı.

Gündüz çalışıp, gece eğitimini sürdürmek için üniversitede ikinci öğretim okumayı planlayan Ecirli, resim ve karikatüre olan yatkınlığından dolayı grafik tasarımcı olmaya karar verdi.

Sakarya'da bir grafik tasarımcının yanında mesleğe başlayan Ecirli, hedeflediği bölümü kazanamayınca aynı ajansta grafik tasarımcı olarak mesleğini sürdürdü.

Ecirli için bu sonuç aslında kariyerinin başlangıcı oldu ve daha sonra taşındığı İstanbul'da, 2002 yılına kadar farklı reklam ajanslarında görev yaptı.

"Türkiye'de kimsenin yapmadığı bir meslekte çalışmak"

O yıllarda arkadaş çevresinin büyük bir bölümü grafik tasarımcısı olan Ecirli, adım adım ilerlediği kariyerini şöyle anlattı:

"Arkadaşlarımın büyük bölümü ile aynı sektörde çalışıyorduk. Bir kısmı kendi reklam ajansını kurdu. Bir gün 'Hepimiz grafik tasarımcıyız, ben sıkıldım, kendime başka bir meslek bulacağım' dedim. Böylece o zamanlar büyük ilgi duyduğum 3D animasyon filmlerinde çalışma arzum, bir ideale dönüştü. Türkiye'de kimsenin yapmadığı bir meslekte çalışmak..."

2002'de Kanada'ya gittiğini belirten Ecirli, şunları söyledi:

"Bir süre bunun hazırlıklarını yapıp, hem İngilizce öğrenmek hem de iyi bir 3D animasyon okuluna gitmek için Kanada'ya geldim. İngilizce eğitimi için okula gidiyordum ve bir ailenin evinde kalıyordum. Baba Polonyalı, anne Filipinli. Baba doktormuş ve benim grafik tasarımcı olduğumu duyunca, web sitesini yapmam karşılığında evde ücretsiz kalabileceğimi söyledi. Böylece Kanada'daki ilk grafik tasarım işimi yapmış oldum. Bunları yaparken tanıştığım bir fotokopici, beni işe aldı."

Dünyanın en iyi okullarından birinde eğitim gördü

Kendisine iyi bir 3D animasyon okulu arayan Ecirli, o zamanlar dünyanın en iyi 4. okulu olan Vancouver Film School'un 3D animasyon ve Visual Effect bölümüne kabul edildiğini anlattı.

1 yıl süren yoğun eğitimden sonra 3D animatör olmak yerine "compositor" olmaya karar veren Ecirli, okulunu bitirince bir dizide çalışmaya başladığını ve sinema sektöründe "compositor" olarak görev yapmaya devam ettiğini söyledi.

Farklı yerlerde çekilmiş görüntüleri bir araya getiriyor

Star Wars filmlerini yapan Lucas Film şirketinin sahibi olduğu Industrial light and Magic'te çalışan Ecirli, "Benim yaptığım iş, farklı zamanlarda farklı yerlerde çekilmiş ya da tamamen dijital olarak yapılmış görüntüleri, sanki tek bir kamera aynı anda çekmiş gibi bir araya getirmek. Mesela içinde robotlar olan bir filmi örnek vereyim. Gerçek kamerayla ve aktörlerle çekilmiş bir sahneye bir robotu yerleştirecek olalım. Bu robot 3D departmanı tarafından modellenip, animasyonu yapılıyor" dedi.

"Daha sonra ışık departmanı bilgisayardaki sahneyi daha önce çekilmiş sahnenin ışığı ile aynı olacak şekilde ışıklandırıp render alıyor" diyen Ecirli, şunları söyledi:

"Ben bu renderları alıp gerçek görüntülerin üzerine sanki aynı anda çekilmiş gibi yerleştiren, renk ayarlarını yapan, eğer gerekiyorsa patlamaları, dumanı ve tozu ya da yağmuru ekleyip, seyreden kişinin farkedemeyeceği şekilde birleştiren kişi oluyorum. Genelde yaptığımız işi anlatabilmek için sahnenin önceki ve sonraki halini göstermemiz gerekiyor."

"Dizi sektöründeki arkadaşlar yoğun çalışıyor"

Çalıştığı en ünlü filmin Star Wars'un The Force Awakens ve Han Solo filmleri olduğunu vurgulayan Ecirli, Black Panther, Transformers: The Last Knight, Star Trek Beyond, Warcraft, The Hunger Games'in çalıştığı diğer filmlerden bazıları olduğunu belirtti.

Mesleğinin genelde sadece sektörde çalışan kişiler tarafından bilindiğinden bahseden Ecirli, şunları anlattı:

"Türkiye, son dönemde en çok dizi ürettiği için, doğal olarak görsel efekt sektörü de en çok dizilere çalışıyor. Bu konuda iyi olan birkaç post prodüksiyon şirketi var. Dizilerin iş yükü çok fazla maalesef. Her hafta 2 saatlik bölümler yayınlandığını düşünürsek, sektörde çalışan arkadaşlar da çok aşırı yoğun çalışıyor."

Dünyanın ilgiyle izlediği filmlerde imzası bulunuyor

Ecirli, Sakarya'da grafiker olarak mesleğe ilk başladığında dünyaca ünlü filmlerde çalışmayı hayal etmediğini belirtti.

Dünyanın ilgiyle izlediği filmlerde imzası bulunan Ecirli, bu filmlerde kendi hayal gücünü ve yeteneğini ortaya koyması ile ilgili şunları anlattı:

"Bizim işimiz çok ilginç bir iş. Siz bir filmi seyrettiginizde sanki tek seferde çekilmiş bir bütün gibi seyrediyorsunuz ama aslında o filmde on ayrı şirket, binden fazla insan aylarca çalışmış olabiliyor. Bazen aynı sahnenin bir kısmını bir şirket bir kısmını başka şirket yapıyor. Mavi bir ekran önünde çekilmiş bir filmin, iki aktörden bir savaş sahnesine ya da uzayda bir keşfe veya su altında bir maceraya dönüşünü seyretmek, bunun bir parçası olmak çok keyifli bir duygu."

"Star Wars'ta çalışmış olmak farklı bir duygu"

Yeterince para ve zaman varsa, sinema adına herşeyi yapmanın mümkün olduğunu vurgulayan Ecirli, şunları söyledi:

"Hayalim elbette var fakat şu an için bu kadar büyük hedeflerim yok ama bir gün kendi filmimi yöneteceğimi umuyorum. Son zamanlarda çalıştığım ekiplerin hepsi çok iyi ekiplerdi, o yüzden her birinden ayrı keyif aldım. Belki film tarihindeki öneminden ya da izleyici kitlesinin büyüklüğünden, film üzerindeki gizlilikten olabilir Star Wars'ta çalışmış olmak farklı bir duygu."

Visual effects ağırlıklı ortalama bir filmin yapılış süresinin 2 yıl olduğunu belirten Ecirli, "Tabi benim departmanım bu kadar uzun süre aktif olarak çalışmıyor. Projenin neresinde başladığınıza göre de değişir ama genel olarak 2 ay ile 8 ay arasında değişen kontratlarımız var" dedi.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler