Romantizmden çağdaşa uzanan alacakaranlıkta

80alte.com » haberler » Romantizmden çağdaşa uzanan alacakaranlıkta
Romantizmden çağdaşa uzanan alacakaranlıkta

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günlerinin üçüncü konseri 6 Mart Çarşamba günü Bilkent Konser Salonunda.

Romantizmden Çağdaşa Uzanan Alacakaranlıkta başlığıyla sunulan konserde Ankara Ensemble Spohr’un “Grand Nonette” yapıtını sunacak. Ankara Ensemble Çağlayan Barbaros (flüt), Pınar Karakelle (obua), Orçun Civelek (klarnet), Tahsin Arslan (fagot), Hasan Erim Hacat (korno), Derya Bozok (keman), Evren Bilgenoğlu (viyola), Tayfun Karakelle (viyolonsel) ve Hacer Özlü’den (kontrbas) oluşuyor.

Quartet Parantez’den Bir Dünya Prömiyeri
Kerem Tunçer (keman), Ayda Demirkan (keman), Barok Bostancı (viyola) ve Umut Sağlam’ın (viyolonsel) kurduğu Quartet Parantez, Kerem Tunçer’in “Serüven” başlıklı 1. Yaylı Dörtlüsünün ilk seslendirmesini gerçekleştirecek. Kuartet ayrıca Puccini’nin “Crisantemi”, Stravinsky’nin “Yaylı Dörtlü için 3 Parça”sını ve Webern’in “Langsamer Satz” yapıtını yorumlayacak.

Quartet Parantez, 2018 yılında Berlin'deki farklı okullarda eğitimlerini sürdüren Türk öğrenciler tarafından kuruldu. Ayda Demirkan, Maxim Vengerov, Oleg Kaskiv, Andrej Bielow, Michael Barenboim, Jano Lisboa gibi önemli isimlerle çalıştı. 2017 yılında Gustav Mahler Gençlik Orkestrası seçmelerini kazandı, eğitimine Barenboim-Said Akademi’de Prof. Mihaela Martin’in öğrencisi olarak devam etmektedir.

Barok Bostancı, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesinde Elena Gnezdilova ile çalıştı. Ruşen Güneş ve Marco Misciagna gibi önemli isimlerle de çalıştı. Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. Eğitimine Hochschule für Musik Hanns Eisler'de Julia Gartemann ile devam etmektedir.

Umut Sağlam, Daniel Barenboim, Johannes Moser, Peter Bruns, Christoph Henkel, Alexander Hülshoff, Alexander Rudin gibi önemli isimlerle çalıştı. Son olarak 2018’de İtalya ve Fransa'da iki yarışmada birinci oldu. İstanbul'da çalıştığı Dilbağ Tokay'ın ardından, eğitimine Barenboim Said Akademie'de Frans Helmerson ile devam etmektedir.

Kerem Tunçer, Daniel Barenboim, Guy Braunstein, Shmuel Ashkenasi, Radek Baborak, Jörg Widmann gibi dünyaca ünlü isimlerle çalışmış veya sahneyi paylaşmıştır. Tunçer, bizzat Maestro Barenboim'in okuluna seçtiği ilk 12 kişiden biri ve okulun ilk Türk öğrencisidir. Aynı zamanda besteci ve şef olan Tunçer, Bilkent’te Tolga Yayalar ile kompozisyon, Muhammedjan Turdiev ile keman çalıştı. Eğitimine Barenboim-Said Akademie'de devam etmekte, Michael Barenboim ile keman, Julien Salemkour ile partitur okuma çalışmaktadır.

Ankara Ensemble üyelerinden Çağlayan Barbaros, flüt eğitimine H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Songül Özdemir ile başladı, iki kez sınıf atlayarak 10 yıllık eğitimini 8 yılda tamamladı. Bu yıllarda Marzio Conti ve Manuel Casel ile çalıştı. 2002 yılında Hacettepe Senfoni Orkestrasında göreve başladı. 2007 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesidir.
Pınar Karakelle, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında İrfani Özdemir’le obua, Alain Bouglen ile oda müziği çalıştı. 2002-09 yıllarında Hacettepe Senfoni Orkestrasında grup şefliği yaptı. 2009-14 yıllarında Samsun Devlet Opera ve Balesinde görev aldı. 2014 yılından beri Ankara Devlet Opera ve Balesinde çalışmaktadır. Birçok solo ve oda müziği konseri vermiştir.
Orçun Civelek, küçük yaşta babası ile klarnet çalışmalarına başladı, ilk konserini sekiz yaşında verdi. H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Doç. Aykut Doğansoy’la klarnet ve oda müziği çalıştı. Türkiye'nin tüm orkestralarında solist olarak çaldı. Halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında klarnet grup şefi olarak görev yapmaktadır.

Tahsin Arslan, 1973 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Orhan Nuri Göktürk’ün fagot sınıfına kabul edildi. 1981’de mezun oldu. Halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesidir.

Hasan Erim Hacat, 2011 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Bekir Çamcı’nın sınıfından mezun oldu. Prof. Markus Maskunitty ile Hannover Müzik Yüksek Okulunda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2012’den beri Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.

Derya Bozok, 1981-91 yıllarında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Reyyan Yücelen Başarır, Istvan Nemeth ve Murat Tamer ile çalıştı. Aynı okulda Victor Pikaizen ile yüksek lisans eğitimini tamamladı, bölümün ilk mezunu oldu. Bozok Quartet’in ikinci kemancısı olan sanatçı, Ankara Trio ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesidir.

Evren Bilgenoğlu, viyola öğrenimine H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında Feza Gökmen ile başladı. Yüksek lisans eğitimini aynı okulda tamamladı. Doktora öğrenimini Florida Eyalet Üniversitesinde Prof. Dr. Pamela Ryan ile tamamladı. Eppes Quartet'in üyesi olarak Carnegie Hall başta olmak üzere ABD’de birçok salonda konser verdi. Ülkemizde de devlet senfoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi. Doç. Dr. Evren Bilgenoğlu halen H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında öğretim üyesidir.

Tayfun Karakelle, 1984-94 yıllarında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarında eğitim gördü, Prof. Doğan Cangal'ın öğrencisi olarak mezun oldu. 2007 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yurt içinde ve dışında solo, oda müziği konserleri verdi. Halen Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası üyesidir.

Hacer Özlü, 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Esra Gül’ün kontrbas sınıfına kabul edildi. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003-07 yıllarında Orkestra Akademik Başkent’te çalıştı. 2007 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesidir.

Konser 6 Mart Çarşamba günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak. Biletler bilet.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak.

Bilkent Konser Salonu Gişesi: 312 2901775

Bilkent Müzik Günleri IV

13 Mart 2019 Çarşamba, 20.00

Kışkırtıcı ve Çekici

Trio Dada

Denizcan Eren, flüt
Selin Gürol, klarnet
Buğra Yüksel, piyano

R. Peterson | Flüt, Klarnet ve Piyano için Trio
F. Schmitt | Sonatine en Trio
G. Connesson | Technoparade

Jerfi Aji & Çağdaş Özkan feat. Aykut Köselerli

Jerfi Aji, piyano
Çağdaş Özkan, piyano
Aykut Köselerli, vurmalı çalgılar

I. Stravinsky | Bahar Ayini

20 Mart 2019 Çarşamba, 20.00

20. Yüzyılda Bir Gezinti

Duo BalKan

Önder Baloğlu, keman
Çağdaş Özkan, piyano

G. Gershwin – J. Heifetz | Porgy and Bess, Summertime and A Woman is a Sometime Thing
G. Antheil | Keman-Piyano Sonatı No.2
N. Kapustin | Keman-Piyano Sonatı, Op.70

Olten Quartet

Eren Kuştan, keman
Gülce Karagözcük, keman
Ercan Atasoy, viyola
Beste Başcı, viyolonsel

D. Shostakovich | Yaylı Sazlar Kuarteti No.7, Op.108
U.C. Erkin | Yaylı Sazlar Kuarteti

 

27 Mart 2019 Çarşamba, 20.00

Klasikten Romantiğe

Ayşegül Kirmanoğlu ve CSO Ensemble

Ayşegül Kirmanoğlu, klarnet
Jülide Yalçın, keman
Mete Yalçın, keman
Artemis Sis Balkız, viyola
Yiğit Tan, viyolonsel

W.A. Mozart | Kentet, La majör, KV.581
W.A. Mozart | Klarnetli Beşli, K.Anh.91

Semplice Quartet ve Çağdaş Özkan

Murat Erginol, keman
Yaren Budak, keman
Pınar Dinçer, viyola
Burak Ayrancı, viyolonsel
Çağdaş Özkan, piyano

J. Brahms | Beşli, Fa minör, Op.34

10 Nisan 2019 Çarşamba, 20.00

Taze, Dinamik ve Ustalıkla

Duo Brio

Özberk Miraç Sarıgül, gitar

Elif Kara, piyano

M. Giuliani | Grand Duo, La majör

Orenda Quintett

İlkim Bektaş, flüt

Elif Naz Ateş, obua

İlayda Yılmaz, klarnet

Zeynep Bilgesu Bozkaplan, fagot

Okan Korkmaz, korno

F. Danzi | Kentet, Op.56 No.1, Si bemol majör

F. Farkas | Macar Antik Dansları

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler