Okula ‘kitap’ gibi duvar

80alte.com » haberler » Okula ‘kitap’ gibi duvar
Okula ‘kitap’ gibi duvar

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 2 okul binasını ayıran duvarda, Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerine ait kitapların devasa figürleri yer alıyor.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Kızıltepe Belediyesi, öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek için ilginç bir çalışma yaptı.

İldeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kızıltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında bulunan, 2 okulu ayıran duvarda dekor olarak devasa kitap figürleri kullanıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ten "Nutuk", Necip Fazıl Kısakürek'ten "Çile", Reşat Nuri Güntekin'den "Çalıkuşu", Dostoyevski'den "Suç ve Ceza", Balzac'tan "Vadideki Zambak" gibi Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerine ait kitapların dekor olarak kullanıldığı duvar, kitaplığı andırıyor.

2 okula da görsel zenginlik katan çalışma, ilgi görüyor.

"Kütüphaneye ilgimiz artıyor"

Öğrencilerden Harun Ökmen, okullarda duvar olarak kitap figürlerinin yer almasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bu çalışma sayesinde daha önce okumadığı kitapları görme ve okuma fırsatı bulduğunu belirten Ökmen, "Çok güzel olmuş, keşke her yerde yapılsa. Bu duvarı gördüğümüzde kütüphaneye ilgimiz de artıyor. Kitaplara bakıp, isimlerini öğrenip okuyoruz. Keşke bütün duvarlar böyle olsa" dedi.

Kitap okuma bilincine katkı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Az da, görevlendirme yapılan belediyenin okullarında güzel ve örnek bir çalışmaya imza attığını anlattı.

Okul duvarlarının hem çevreyle hem de ilçeyle bütünleştiğini dile getiren Az, çalışmanın içeriğinin okullara son derece uygun olduğunu ifade etti.

Az, "Bu çalışmalar sadece öğrencilerde değil vatandaşlarda da farkındalık oluşturacaktır. Çocuklarımızın zihninde kitap ve kitabın öneminin yerleşmesi açısından güzel bir hizmet. Öğrencilerimize hep kitap okuma tavsiyesinde bulunuyoruz çünkü kitap geleceğimizi ve zihnimizi geliştirecek en önemli unsur ama maalesef günümüzde sosyal medya, internet ve benzeri gelişmeler gençleri olumsuz etkileyebiliyor. Bu tür çalışmaların çocuklarımızda kitap okuma bilinci oluşturma açısından önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi. 

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler