Neşeye Övgü!

80alte.com » haberler » Neşeye Övgü!
Neşeye Övgü!

Bilkent Senfoni Orkestrası, 15 Haziran'da Beethoven'in ünlü 9. Senfonisini seslendirecek.

 4000 kişilik yarı açık amfi tiyatro Bilkent Odeon’daki konseri Jean François Heisser yönetecek. Bilkent Senfoni Orkestrasına Burak Onur Erdem yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşlik edecek.

TÜRKSOY işbirliğinde gerçekleştirilen konserin solistleri Kazakistan'dan Astana Operası başsolistleri soprano Zhupar Gabdullina ve mezzo-soprano Dina Khamzina, Rusya'dan Novaya Operası solisti tenor Nurlan Bekmukhambetov ile Metropolitan, Teatro alla Scala gibi dünyanın önemli merkezlerinde sahneye çıkan bas Burak Bilgili.

Beethoven, müzik tarihinde dönüm noktası olan muazzam 9. Senfonisinin son bölümüne koro eklemiş, Schiller’in bütün insanların kardeş olduğu görüşünü dile getiren “Neşeye Övgü” şiirini kullanmıştır. Bu, bestecinin insanlığa vermek istediği son mesajdır. 1824’te ilk seslendirmesi yapılan 9. Senfoni, ilk koral senfoni olmasının yanı sıra diğer pek çok devrimci özelliği ile müziğin ulaştığı doruk noktalardan biri olarak kabul edilir. 2020’de büyük bestecinin 250. doğum yılı tüm dünyada kutlanacak.
15 Haziran Cumartesi günü Bilkent Odeonda saat 20.30’da başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Odeon’a ulaştıracaktır.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler