Kadın liderler aranıyor

80alte.com » haberler » Kadın liderler aranıyor
Kadın liderler aranıyor

Türkiye’de kültür ve sanat alanında çalışan kadın profesyonellerin mevcut rollerini ve alandaki etkilerini inceleyen araştırmanın ön sonuçları dün İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlenen etkinlikle açıklandı.

Araştırma, British Council tarafından 276 profil üzerinden yapıldı. “Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik Araştırma Sonuçları ve Programı”, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun tarafından sunuldu. Bu sonuçlara göre; kültür sanat alanında çalışanlar işini sevenlerden oluşuyor ancak düşük maaş ve toplum tarafından anlaşılamamak bu sektörün olumsuz yanlarını oluşturuyor. Bu sebeple yeni neslin bu alanın yönetici kısmına ilgisi olmadığı belirtiliyor. Sektörün kadınlarının yüzde 23’ü iş yerinde cinsiyet ayrımına maruz kaldığını belirtiyor. Raporda, ayrıca kültür sanat sektörünün çoğunluğunu kadınlar oluştursa da üst düzey yönetici pozisyonunda pek yer alamadıkları ve bu pozisyon için erkek çalışanlara oranla daha fazla direnç ve mücadele göstermeleri gerektiği yer alıyor. Alandaki kadınların yüzde 42’si de kariyeri için desteklenmediklerini düşünüyor. Kültür sanat alanının tüketici kısmının yüzde 52’sinin kadın olduğu ancak üretim kısmında oranın yüksek olmadığı vurgulanıyor.

 

‘Kadınlar geri çekilmeyin’

Etkinlikte, Soutbank Centre Sanat Direktörü ve “WOW – Women of the World Festivali” kurucu ve yöneticisi Jude Kelly’in konuşması alkış topladı. Festivali 2020’de İstanbul’da yapmayı planladıklarını duyuran Kelly, kadınların büyük çoğunluğunun statükoyu kabul etmeye odaklanmış olduklarını ancak kadın liderliğinin sadece statükoyla ilgili olmadığını belirterek, “Liderlik bir değişikliği bir yerde yapabilmekle ilgilidir. Bu küçük bir kahve organizasyonu bile olabilir. Dünyanın artık bir sonraki adıma ihtiyacı var. Ataerkillik bizi yeteri kadar ilerletemedi. Şimdi, ataerkilliği değiştirmek için kadınlar zekasını ve gücünü ortaya koymalı. İnsan ırkının ilerlemesi için kadınların potansiyelini ortaya koyması lazım. ‘Çevirdiğim filmde ben buyum, yaptığım işte ben buyum’ diye ayağa kalkıp kendinizi ve alanınızı savunmanız ve geri çekilmemeniz lazım. Önce birey olarak kendinizi savunun. Sadece maaşınızı artırmaya odaklanmayın. Bir yerlerde bir değişim yapın. Unutulmuş bir kadın olmayın. Zıplayan kadın olun. Sizden sonra gelecekler için bunu yapın” dedi.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar?