El yazması erotik kitap, açık artırmada

80alte.com » haberler » El yazması erotik kitap, açık artırmada
El yazması erotik kitap, açık artırmada

Açık artırmayla ilgil Times gazetesinde yer alan Lucy Bannerman imzalı haberde, “İsmi bir sır.

 BBC Türkçe’nin aktardığına göre Sotheby’s’in internet sitesinde ‘Gençliğini Hatırlayan Bir Şeyh’ başlığıyla özetlenen el yazmalarının yüksek kalitesi nedeniyle, soylu biri tarafından yaptırıldığı ve muhtemelen bu kişinin de kitaptaki minyatürlerde yer aldığı belirtildi.

Açık artırmayla ilgil Times gazetesinde yer alan Lucy Bannerman imzalı haberde, “İsmi bir sır. Kıyafetleri, üzerinde olduğu zamanlar, Osmanlı sarayında önemli biri olduğu izlenimini veriyor. Seks yaşamını konu edinen seçkin el kılavuzuna bakıldığında, gerçekten de gençlik yıllarını keyifli geçirdiği anlaşılıyor” dendi.

Haberde, kitabın dünyadaki en açık seçik erotik sahnelere yer veren el yazmalarından biri kabul edildiği ve büyük ihtimalle İslam dünyasının sanat eserlerine dair açık artırmanın yıldızı olacağı da belirtildi.

Kitaptaki minyatürlerde hem heteroseksüel hem de homoseksüel cinsel ilişkilerin resmedildiği aktarıldı.

Sotheby’s’in internet sitesinde, kitaptaki minyatürlerden birinde iki kadının cinsel ilişkiye girerken görüldüğü, o dönemde lezbiyen ilişkilere dair minyatürlerin nadir olduğu söylendi. Kitapta geçen tarihlerse 1779, 1799-80 ve 1817…

Sotheby’s’in Ortadoğu uzmanı Chiara de Nicolais, kitabı “Bu en üst düzey kalitede erotik illüstrasyon” diye niteledi ve şunları söyledi: “Bir Osmanlı çapkınının uzun yaşamını temsil ediyor. Kim olduğunu bulamadık ancak padişahın sarayında katı bir giyim kuralı vardı. Her kim idiyse, kesinlikle sarayda etkili biriydi ve çok ama çok zengindi. Sarığı, padişahın yakın çevresinden biri olduğu izlenimini uyandırıyor.”

Times gazetesinin haberinde, aynı kişinin 85 farklı minyatürde yer aldığı, aynı beyaz kumaşla çevrili lacivert sarık taktığı ve hem kadın hem de erkeklerle cinsel ilişki içinde görüldüğü belirtildi. Nicolais, bu kişinin yaşının ilerleyişinin kitapta görüldüğünü de aktardı.

33 santimetreye 22 santimetre ölçülerindeki 209 sayfalık el yazmasının 250 bin ile 350 bin sterline alıcı bulması bekleniyor.

Eser, 25 Nisan’da açık artırmaya çıkacak.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar?