Dr. Necdet Bulut, 40. ölüm yıl dönümünde anılıyor

80alte.com » haberler » Dr. Necdet Bulut, 40. ölüm yıl dönümünde anılıyor
Dr. Necdet Bulut, 40. ölüm yıl dönümünde anılıyor

Bilişim alanındaki çalışmalarıyla unutulmaz izler bırakan Dr. Necdet Bulut, ölümünün 40. yıl dönümü anılıyor.

  8 Aralık 2018, Türkiye’nin bağımsızlık ve demokrasi yolundaki toplumsal mücadelesinde ve bilişim tarihinde, hem meslek alanına katkıları hem de aydın sorumluluğuyla yürüttüğü çalışmalarla unutulmaz izler bırakan Dr. Necdet Bulut‘un aramızdan ayrılışının 40. yıldönümü.

Türkiye‘nin bilgisayar alanında doktora yapan ilk bilim insanı olan Necdet Bulut, IBM’de sistem mühendisi olarak başladığı meslek yaşamına, ODTÜ’de öğretim üyeliği ve ODTÜ Bilgisayar Merkezinde yöneticilik görevleriyle devam etti. Sayıştay’ın ve Ziraat Bankası’nın bilişim altyapıları ve uygulamalarının kurulup geliştirmesi gibi birçok büyük ölçekli bilişim projesinde önemli rollerde bulundu.

Örgütlülüğe inanan bir insan olarak Türkiye İşçi Partisi bünyesinde sosyalizm mücadelesini sürdürürken Türkiye Bilişim Derneğinde genel başkanlık, Tüm Öğretim Üyeleri Derneğinde (TÜMÖD’de) genel yazmanlık ve Tüm Teknik Elemanlar Derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaparak sorumluluklar üstlendi.

Necdet Bulut, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü Başkanı ve KTÜ Bilgisayar Merkezinin yöneticisi olarak KTÜ Bilgisayar Merkezinin kurulması için gittiği Trabzon’da ailesiyle birlikte uğradığı silahlı saldırı sonrasında 8 Aralık 1978 günü yaşamını yitirdi.

Necdet Bulut’un adını ve mücadelesini yaşatmak, öğretilerini genç kuşaklara aktarmak amacıyla Necdet Bulut’un düşünsel mirasını sahiplenen, kendisinin de gerek yöneticisi gerekse üyesi olarak katkıda bulunduğu tüm dernek ve örgütler ortak bir anma etkinliği düzenlemek üzere bir araya geldiler.

Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği (OED), ODTÜ Mezunları Derneği (ODTU MD), Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) işbirliğinde 8 Aralık 2018 Cumartesi günü düzenlenecek etkinlik, saat 11.00’de Karşıyaka Gömütlüğünde, Necdet Bulut’un gömütü başındaki anma töreniyle başlayacak; sonrasında saat 12.00’de ODTÜ Necdet Bulut (U3) Amfisinde buluşularak amfideki tabela yenilenecek. ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Salonu’nda saat 14.00’te gerçekleştirilecek anma etkinliğinde Necdet Bulut’un eşi Neşe Erdilek Bulut, oğlu Yiğit Bulut ve dostlarının konuşmalarının ardından “Necdet Bulut’u Yaşatmak” başlıklı açıkoturum yapılacak. Prof. Dr. Haluk Tosun’un yöneteceği açıkoturuma ODTÜ Öğretim Üyesi, OED ve TÜMÖD’ün Önceki Başkanlarından Prof. Dr. Yakup Kepenek ile BMO Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi İzlem Gözükeleş konuşmacı olarak katılacaklar. Etkinlik, anılarını ve duygularını paylaşmak isteyen dostlarının, katılımcıların söz alacakları “Necdet Bulut’u Düşünmek” oturumuyla son bulacak.

Anma etkinliği kapsamında 1-8 Aralık 2018 günleri boyunca Necdet Bulut’un fotoğrafları ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesislerinde sergilenecek.

Etkinlik İzlencesi 8 Aralık 2018 Cumartesi

11.00: Gömüt Ziyareti ve Anma
Karşıyaka Gömütlüğü (2. Kapı L17 – 83)
Gömütlük ulaşımı için saat 10.15’te ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesislerinden araç kalkacaktır.

12.00: Dr. Necdet Bulut Amfisi
ODTÜ Dr. Necdet Bulut (U3) Amfisinin Tabelasını Yeniliyoruz

14.00: Necdet Bulut Anma Etkinliği
ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Salonu

Açış Konuşmaları

Anma Konuşmaları
Neşe Erdilek Bulut
Yiğit Bulut
Mahmut Sedat Eroğul
Kemal Özbıyık

Açıkoturum: “Necdet Bulut’u Yaşatmak”
Yöneten: Prof. Dr. Haluk Tosun
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Yakup Kepenek
İzlem Gözükeleş

Forum: “Necdet Bulut’u Düşünmek”
Dostları, yoldaşları ve katılımcılar Necdet Bulut ile ilgili duygu, düşünce ve anılarını paylaşıyor.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler