Cumhuriyet Bayramı Konseri

80alte.com » haberler » Cumhuriyet Bayramı Konseri
Cumhuriyet Bayramı Konseri

Bilkent Senfoni Orkestrası 2018-2019 Konser Sezonunda, Klasik Keyifler ve Bilkent Saygun Center işbirliğiyle“Çağdaş Müzik Serisi”nibaşlattı. Serinin ilk konseri 31 Ekim’de “Cumhuriyet Bayramı”na yönelik olarak

Konserde Ellen Jewett (keman), Ana Albero (keman), Ali Başeğmezler (viyola), GökhanBağcı (viyolonsel), Cem Babacan(piyano) ve Kandemir Basmacıoğlu(piyano) Cumhuriyetimizin ilk kuşak bestecileri "Türk Beşleri"ninoda müziği eserlerini seslendirecekler.

Konser programı Ahmed Adnan Saygun’un piyano için yazdığı “Sonatine, Op.15”, CemalReşit Rey’in “Hatıradan İbaret Kalan Şehirde Gezintiler” başlıklı piyano yapıtı, Hasan FeritAlnar’ın“Sekiz Piyano Parçası”, Necil KazımAkses’in piyano için “Minyatürler”i ve Ulvi Cemal Erkin’in “Piyanolu Beşli”sinden oluşuyor.

31 Ekim Çarşamba günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsizservis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

http://bso.bilkent.edu.tr

BSO Gişesi: 312 2901775
https://www.facebook.com/BilkentSymphonyOrchestra


Ellen Jewett, Avrupa, Afrika, Yeni Zelanda, Kanada ve ABD’nin Carnegie Hall, Alice TullyHall ve Kennedy Center gibi ünlü salonlarında hem solo resitaller, hem de Ensemble X, Taliesin Trio, AmericanChamberPlayers, New York ChamberSoloistsandthe New York ChamberEnsemble ve Mark Morris DanceCompany gibi gruplarla birlikte konserler verdi. On bir yıl boyunca bol ödüllü bir dörtlü olan AudubonQuartet’in üyesi olan Jewett bu grupla 150’den fazla konser verdi. New York Times gazetesi tarafından “çarpıcı güzellikte ve ışıltılı bir sound’u var” şeklinde övülen dörtlü, 37 yıl boyunca ABD ve dünyanın dört bir yanında konserler verdi, her yıl ChautauquaInstitute’da yoğunlaştırılmış yaylı sazlar seminerleri düzenledi, 2011 yazında ise jübile konserini yaptı.

Jewett ayrıca, Yo YoMa, MaximVengerov, James Buswell, ColinCarr, İdil Biret, Ruşen Güneş ve JohannesMoser ile oda müziği konserleri verdi. Coşkulu bir çağdaş müzik yorumcusu olan Jewett, birçok eserin ilk seslendirmesini yaptı; PhillipGlass, Sir Michael Tippett, LeonKirchener, John Harbison, Steven Mackey, Steven Stucky, JoanTower gibi bestecilerle çalışmalar gerçekleştirdi. Ayrıca Continuum, SequiterandEnsemble X gibi New York merkezli önemli çağdaş müzik topluluklarıyla çalıştı.

Lisans eğitimini Indiana Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini StateUniversity of New York, StonyBrook’ta tamamladı. Joyce Robbins, James Buswell, Josef Gingold gibi hocalarla çalıştı. Julliard, Tokyo ve Budapest Dörtlülerinin üyeleri ile yoğun çalışmalar yaptı, LeonardBernstein, SeijiOzawa gibi şeflerle çalıştı. Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni ve İstanbul Devlet Senfoni orkestralarının konuk konzertmeisterliğini de yapan Ellen Jewett, son yıllarda Klasik Keyifler’in sanat direktörlüğünü üstlendi. Sanatçı, ayrıca McGill Üniversitesi, SUNY StonyBrook Üniversitesi, IthacaCollege, Ankara Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Centaur, Chandos, Albany ve NewportClassics gibi şirketlerce yayımlanmış kayıtları bulunan Jewett’in Türk bestecilerinin eserlerini içeren solo keman CD’si Naxos etiketiyle 2019 yılında yayımlanacak.

Huesca, İspanya’da doğan Ana AlberoConservatorioProfesional de Música de Zaragoza'da Prof. Juan Carlos ChicAlfonso ile, ConservatorioSuperior de Música de Aragón'da Prof. JuanLuisGallego ile çalıştı. Yüksek lisans eğitimini 2009’da aynı okulda Prof. NicolásChumachenco ile, 2010 yılında Sevilla'da orkestra performansı alanında Barenboim-Said Vakfında AxelWilczok (Staatskapelle Berlin) ile tamamladı. Sanatçı ayrıca AbbayeauxDamesFrance'da “FormationSupérieureaumétier de l'orchestreclassique et romantique” ileri tarihsel yorumlama alanında çalıştı.

Sanatçı JuanLuisGallego, AndrasCzifra, Santiago Juan, YossyZivoni, MassimoSpadano, Nicolas Chumachenco, Mark Gothoni, Ariadne, Daskalakis, SergeiFatkulin, TomaszTomaszewski, Latika Honda-Rosenberg, JoshuaEpstein, AlessandroMoccia, GerhardSchulz, Mi-Kyung Lee, EnricoOnofri, CuartetoCasals gibi ünlü isimlerin ustalık sınıflarına katıldı.

Orkestra Akademik Başkent ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olan Ana Albero, 2010 yılından beri Daniel Barenboim yönetimindeki "West-Eastern Divan" orkestrasının üyesidir. Sanatçı kurucu üyesi olduğu, klasik ve romantik dönem repertuvarını tarihsel yorumlama alanında uzmanlaşmış Academia de LasLuces topluluğu ile konserler vermektedir.

Ali Başeğmezler, viyola öğrenimine Yrd. Doç. Feza Gökmen ile önce Bilkent Üniversitesi, sonra Hacettepe Üniversitesinde devam etti, 2001 yılında mezun oldu. HochschulefürMusikund Theater – FelixMendelssohnBartholdy, Leipzig'de Prof. TatjanaMasurenko ile çalışarak yüksek lisans ve sanatta yeterlilik (KonzertExam) diplomalarını aldı. BrunoGuiranna, Stefan Kamasa, NobukoImai gibi viyolacıların kurslarına katıldı.

Avrupa'nın ünlü konser salonlarında (Concertgebauw, Gewandhaus, Musikverein) solo ve oda müziği konserleri verdi. Nisan 2003’te Bursa BDS Orkestrası/şef Burak Tüzün ile Paul Hindemith’in viyola konçertosu “Der Schwanendreher”i, 2008 yılında Ankara’da CSO/N. Özgüç ve 2010 yılında BBDSO/F. Kerimov ile Nejat Başeğmezler’in viyola konçertosu “Lozan”ı seslendirdi.

2006 yılından 2014’e kadar Atina’da MegaronKamerata Orkestrasında viyola grup şefliği yapan Ali Başeğmezler, 2009 yılında kurulan ve 2011-12 konser sezonunda uluslararası "Rising Stars" serisi konserleri ile Avrupa’nın on bir müzik merkezinde konserler veren, son olarak 5 Haziran 2014’de Carnegie Hall’deki konseriyle övgüler alan TetraktysQuartet’in viyolacısı ve aynı zamanda Alman Ensemble Modern grubunun desteğiyle kurulan ErgonEnsemble’ın kurucu üyesidir. 2015 yılından beri Orkestra Akademik Başkent’te viyola sanatçısıdır, BEGOA Ensemble'ın "A" harfini temsil etmektedir.

Gökhan Bağcı, Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarında Veronika Yeliz Efe ve Prof. Engin Sansa ile viyolonsel çalıştı. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesinde Arthur Rahmatulla'nın sınıfından mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Ozan Tunca'nın sınıfından mezun oldu. Güher & Süher Pekinel Onduline işbirliği ile, "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında, Leipzig HochschulefürMusikundTheater’da Prof. Peter Bruns’un sınıfına kabul edildi. 2008-12 yıllarında JungencPhilharmonicOrchestra ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasında viyolonsel grup şefliğini üstlenen Bağcı, İstanbul Uluslararası Gençlik Orkestraları Festivali, Berlin Young Europe Festival, Festival of the Nations, İstanbul Müzik Festivali ve Brunckner Festivallerinde görev aldı. İstanbul Akbank Oda Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Orkestra Akademik Başkent, Orkestra Ankara ve Bilkent Senfoni Orkestrasında konuk sanatçı olarak görev aldı. 15. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışmasında grubu ile birinci oldu. 2017 yılında İtalyan şef LorenzoCastriota’dan davet alarak İtalya ve İsviçre’de solo çellist olarak konserler verdi.

2012 yılında HezarfenEnsemble ile, MichealEllison’ın “Mevlana, Say I am” çağdaş oda operasının Türkiye prömiyerini, Rotterdam Operadagen’da dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve CD kaydında yer aldı. YurodnyEnsemble ile 22. Akbank Caz Festivalinde, HezarfenEnsemble ile Maerz Müzik Festivali, Berlin PhilharmonicKammermusiksaal, Berlin Haus der Festspiele, Roma Goethe Enstitüsü, WürtzburgTheather am Neunerplatz ve Toulouse-Fransa'da konserler gerçekleştirdi. Trio Ba ile 2017 yılında Beethoven’in bütün piyano üçlülerini seri halinde Türkiye'de ilk kez seslendirmiştir. Klasik Keyifler Müzik Derneği başkanı ve Kapadokya Müzik Festivali sanat yönetmenidir. 2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble'ın "G" harfini temsil etmektedir, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının asil üyesidir, Müze Evliyagil Konser Serisinin sanat yönetmenidir.

Cem Babacan, 2007 yılında birincilik ödülü aldığı YvesNat Uluslararası Piyano Yarışması (Fransa) sonrası Uluslararası Serignan Piyano Festivalinde Avrupa’daki ilk resitalini verdi. 2008 yılında New York SteinwayHall’de düzenlenen konserde yer aldı. Aynı yıl “Yamaha Burs Ödülünü” de kazanan Babacan, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesindeki eğitimini bölüm ve fakülte birinciliği ile tamamladıktan sonra, kabul edildiği Moskova Tchaikovsky Konservatuvarındaki piyano eğitimini Alexander Mndoyants ve EkaterinaMechetina ile sürdürdü. Burada aldığı dört yıllık eğitim süresince girmiş olduğu bütün yarışmalarda birincilik ödülünün sahibi oldu: 2. Ulusal Kamuran Gündemir Piyano Yarışması (2011), 1. Ulusal Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Yarışması (2012) ve Gümüşlük A.A. Saygun Piyano Yarışması (2013). Ağustos 2014’te Puigcerda Piyano Yarışmasında (İspanya) üçüncülük ödülü kazandı.

2012 baharında İsviçre, Zürih’te Tonhalle’de verdiği “çıkış” resitali yankı uyandırdı, dinleyicilerin ve İsviçre basınının övgüsünü kazandı. Bu resitalden sonra Berlin’deki BrandenburgischesStaatsorchester orkestrasına solist olarak davet edildi ve konserler verdi. Aynı yıl Moskova Tchaikovsky Konservatuvarından en yüksek derece olan “kırmızı diploma” ile mezun oldu.

Babacan SteinwayHall (Londra), Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı Rachmaninov Salonu, Küçük Salonu, 3. Bölge Konser Salonu (Paris), Renens Belediyesi Konser Salonu (Lozan) gibi salonlarda konserler verdi; Festival Classics (İsviçre), Antalya Piyano Festivali, Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline katıldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Bilkent Senfoni, Ankara Gençlik Senfoni, Çukurova Devlet Senfoni, Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni, Bursa Bölge Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Filarmoni Antalya, Orkestra Akademik Başkent, Gazi Gençlik Oda Orkestrası , Mersin Opera Orkestrası gibi topluluklar eşliğinde solist olarak çaldı. Sanatçı, Londra’da bulunan Keyboard CharitableTrust üyesidir.

Kandemir Basmacıoğlu, piyano öğrenimine 1995 yılında Kırgızistan’da başladı. 1998’de tam burslu olarak başladığı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesindeki eğitimini, 19 yaşındayken lisans, 21 yaşındayken yüksek lisans programlarından Yüksek Onur dereceleri alarak tamamladı ve bu süreç boyunca AnnaGaribian ve Gülnara Aziz ile çalıştı.
Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Ukrayna ve Bulgaristan’da, Michael Markov, Michael Roll, BorisPetrushansky, Konrad Elser, OxanaYablonskaya ve alanında önde gelen birçok isimle ustalık sınıflarına katıldı.

İş Sanat Genç Yetenekler seçmelerini kazanarak Parlayan Yıldızlar’la Bir Hafta Sonu etkinliği kapsamında 2004 yılında İş Sanat’ta resital verdi. 2006'da Almanya’da gerçekleşen CyprienKatsarisPiano Academy’ye katıldı. Burada verdiği resitali hakkında ThüringischeLandeszeitung gazetesinde şu sözlere yer verildi: “Tuşların üzerinde uçan parmakları, kuvvetli ve yumuşak melodiler arasında gidip gelirken, kendine güveniyle Kandemir Basmacıoğlu, çok parlak bir gelecek vadetti.”

2008 yılında yüksek eğitimini Almanya’da sürdürmek için DAAD Sanatçı Bursu ile onurlandırıldı. 2009 yılında Borusan Müzik Bursunu kazandı, 2011 yılında Gürer Aykal yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile bir konser verdi. 2014 yılında 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivalinde bir resital verdi.

Almanya’daki piyano eğitimini Prof. VassilyLobanov ile HochschulefürMusik Köln’de tamamladı. 2015 yılında sanatta yeterlik çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında tamamladı. 2017 yılında doçentlik unvanını alan Kandemir Basmacıoğlu, 2010 yılından bu yana akademik çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sürdürmektedir.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler