14 Eylül’de Bilkent Odeon’da

80alte.com » haberler » 14 Eylül’de Bilkent Odeon’da
14 Eylül’de Bilkent Odeon’da

Bilkent Senfoni Orkestrası, 14 Eylül'de Bilkent Odeon'da, Devlet Çoksesli Korosu ile birlikte Mozart'ın Requiem'ini seslendirecek.

Konseri Fransız şef Bruno Mantovani yönetecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem. Nurdan Küçükekmekçi (soprano), Ezgi Karakaya (mezzo-soprano), Ayhan Uştuk (tenor) ve Doğukan Özkan (bas) konsere solist olarak katılacaklar.

Mozart’ın Son Eseri
Mozart 1791 yılının Şubat ayında Kont Walsegg – Stuppach’tan bir Requiem bestelemesi için sipariş alır. Operalarla meşgul olan Mozart eser üzerine ancak Ekim ayında çalışmaya başlar. Bir Prag gezisinden dönmüştür ve oldukça hastadır. Kasım sonunda yataktan çıkamaz duruma gelir, 5 Aralık günü 35 yaşında, son eserini yarım bırakarak yaşama veda eder. 7 Aralık’taki cenaze töreninde yalnızca besteciler Salieri ve Süssmayr, yakın dostu tanınmış diplomat van Swieten ve iki müzisyen arkadaşı vardır. Eşi cenaze masraflarını karşılayamadığı için toplu mezarlığa gömülür. Franz Xaver Süssmayr, Mozart’ın eşinin Requiem’in tamamlanması için güvendiği birkaç besteciden biridir; eseri bestelediği sırada Mozart’ın yanında bulunmuştur. Süssmayr’in Requiem’in tamamlanmasında önemli payı olduğu düşünülür.

14 Eylül Cumartesi günü Bilkent Odeon’da saat 20.30’da başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Odeon’a ulaştıracaktır.

YORUMLAR
Gündemde öne çıkan başlıklar? 
En çok okunan haberler