Dr. Mithat Tosun

01.11.2018 / 13:25

Dr. Mithat Tosun

Teknolojinin ne kadar hızlı hurdalaşacağını söyleyen formül… (2)

Moore yasasının geçersiz olduğu bir dünya düşünebiliyor musunuz artık? Bilgisayar alanında gelişmelerin durduğu, artık üstüne konacak bir şey kalmadığı ve ulaşabileceği son zirveye ulaşmış bir bilgisayar teknolojisi...

Gelişmeler hangi yönde olursa olsun, oluşturulacak işlem birimleri birbirleriyle bağlantılı olmak zorunda. Bundan kaçış yok...

Bu arada yonga ve mikro elektronik teknolojisinin uç konumda yenikçi olduğunu kabul ederiz ama aynı anda aşırı tutucu bir yanı da var bu endüstrinin. Bir şeyin yapılabilir olmasının gösterilmesiyle kitle üretiminin mümkün olduğu, tüketiciye ekonomik olarak sunumunun gündeme geleceği koşullar da hazır olmalı. Bilimi teknoloji ve hayal dünyasının yanı sıra piyasanın acı gerçekleri de göz önüne alınmak zorunda.

Sonuçta şirketler innovatif çalışmalara, yeni teknolojilere yatırım yaparken, bir taraftan da karlılığı ve yatırım ortaklarının çıkarlarını da göz önünde bulundurmak zorundalar. Yani sınırlar, her zaman sadece bilimsel ya da teknolojik olmayabiliyor. Çünkü Moore yasasının bir yan ürünü de yonga üretim fabrikalarının maliyetlerinin de her dört yılda bir iki katına çıkması.

Aklı başında hiç kimse silisyum sonrası çağın yogalarının neye benzeyeceği hakkında bir yorum yapmak ya da öngörüde bulunmak istemiyor.

Laboratuarlarda nanoteknoloji ürünü karbon borucuklardan bağlantı telleri yapmayı başardı bilim insanları. Hatta bir atoma elektron ekleyip çıkartmayı bile laboratuar koşullarında başardılar. Bu yapılanların nasıl olup ta milyarlarca atoma ve elektrona uyarlanarak yeni yongalar tasarlanabileceğiyle ilgili şimdilik kimsenin en ufak bir fikri yok.

Şimdilik gelişmeler sadece birim alandaki devre sayısını arttırmakla sınırlı değil elbette. Daha kısa yollar kullanan mimariler, daha az elektrik tüketimi ve ısınma, devrelerin işlemlerde daha akılcı ve verimli kullanılması, maliyetlerin düşürülmesi gibi alanlarda da sürekli ilerlemeler ve iyileştirmeler sağlanıyor.

Birim alana yerleştirilen devre sayısı ile orantılı olarak ısınma sorunu daha da küçülmeye bir sınır çiziyor sözgelimi. Ve ısıya dayanıklı yeni malzeme arayışlarına giriliyor. İntel 45 nm işlemcilerinde ilk kez flipflop kapılarında yalıtım tabakası olarak silisyum yerine Hafniyum kullanarak bu sorunu çözmeyi başardı şimdilik. İlerleyen süreçte daha ne tür yeniliklerle hangi sınırlar aşılır, belki de hiç öngöremeyeceğimiz yeni olasılıklarla karşılaşırız, zaman gösterecek elbette.

Moore yasasının geçersiz olduğu bir dünya düşünebiliyor musunuz artık? Bilgisayar alanında gelişmelerin durduğu, artık üstüne konacak bir şey kalmadığı ve ulaşabileceği son zirveye ulaşmış bir bilgisayar teknolojisi...

Meteorolojide öngörüde bulunmanın sınırları olmaz mıydı o zaman ya da birçok konuda bir öngörü sınırımız? Gelişmeler ancak deha düzeyinde yeni hesaplama yöntemleriyle mümkün olabilirdi ancak.

Yapay zekanın sınırları da, bilgisayar simülasyonlarının sanal dünyası ile sınırlı olmaz mıydı o zaman?
Ekonomik anlamda iyi kullanılmış 10 yaşındaki bir bilgisayar da, hala yenisi kadar iyi olur, yenileme gereksinimi duymazdınız büyük olasılıkla.

Gelişmelerde sınıra yaklaşıldığı hissedildikçe Amerikalı mucit ve vizyoner Ray Kurzweil (12 Şubat 1948), yüreklere su serpiyor. Kurzweil, Moore yasasını geçmişe doğru projekte etti ve 1900 yılına değin geri gitti. Bunun için transistör sayılarına bakmadı hiç. Baktığı şey sadece 1000 dolara saniyede kaç işlem satın alınabileceğine odaklandı.

Bu çalışması sonucunda şaşırtıcı bir sonuca ulaştı; 1900’den beri 5 teknoloji kuşağı vardı. Elektromekanik hesap makineleri, devreler, borular, tek tek transistörler ve nihayet bütünleşmiş (entegre) devreler. Hesaplama kapasitesi, belli birim zamanlarda sadece ikiye katlanmamış, çok daha hızlı bir artış göstermiş. Her teknoloji kuşağı hızlı bir logaritmik artıştan sonra bir sınıra dayanmış, yükseliş çizgisi yataylaşmaya yüz tutmuş ve işte tam o sırada yeni bir teknoloji gelişmiş ve büyüme oradan devam etmiş. Bir bakıma buna paradigma değişimi denebilir.

Kaynağını tam hatırlayamadığım bir hesaplamaya göre, Kurzweil’ in hesaplamaları doğru çıkarsa, 2050 yılında gezegenimizdeki tüm insanların beyin kapasitelerinin toplamına eşit güçte bir bilgisayar üretimi olası olmalı ve 1000 dolara satın alınabilmeli…

1929 doğumlu Moor, en azından yaşamı boyunca kendi yasasının geçerliliğine tanıklık edecek gibi duruyor.


* Litografi(Lithografi (Lithographie) ; Grekçe λίθος lithos „taş“ ve γράφειν graphein „yazmak, kaydetmek“ ) Bilinen en eski düz baskı tekniklerinden biridir ve 19 yy. boyunca renkli baskılarda yaygın olarak kullanılmıştır.) 

Raymond "Ray" Kurzweil Yahudi kökenli Amerikalı yazar, mucit, futurist ve google de “ Director of Engineering “ görevini yürütüyor. Optik yazı tanıma, konuşma tanıma ve konuşan bilgisayarlar, scanner teknolojileri ve elektronik müzik aletleri konusunda oldukça yaratıcı çalışmaları var ayrıca.

http://en.wikipedia.org/wiki/Accelerating_change

 

*Kilby Jack St. Clair Kilby (8 Kasım 1923 - 20 Haziran 2005) Robert Noyce ile birlikte entegre devreleri buldular ve mikroçipin babası olarak anılır. 2000 yılında bu buluşu için kendisine Nobel fizik ödülü verildi. Çalıştığı Texas İnstruments e milyarlarca dolar sağlayan patenti kazandırdı ama Norce ve arkadaşları Gordon moore ve Groves waren İnteli kurarak daha büyük bir ticari başarıya imza attılar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Kilby

*Shokley William Bradford Shockley (13 Şubat 1910 - 12 Ağustos 1989) Amerikalı fizikçi ve mucit. John Bardeen ve Walter Houser Brattain ile birlikte transistörü bulmuş ve bu buluşları her üçünün de 1956 da Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmalarını sağlamıştır. Shockley'in 1950 li yıllardan sonra yeni bir transistör tasarımını ticarileştirme girişimleri Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'nin gelişmesine yol açmıştır. Öjeni’nin güçlü destekçilerinden biridir.
 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Cheops’a Fermi Yaklaşımı - 04.04.2019
>> Süper Beyin yarışması ve sihirli kareler-2 - 13.03.2019
>> Süper Beyin yarışması ve sihirli kareler-1 - 20.02.2019
>> Ortalamada Almanlar... - 29.01.2019
>> Şans hazırlıklı kafalara güler... - 07.01.2019
80alte Yazarları
Halef Remzi Vayıs Dr. Mithat Tosun Aydın Bakışoğlu Şenol Gürel
Plajda kürk satmak…
Tüm Yazarlar