Dr. Mithat Tosun

08.05.2018 / 15:48

Dr. Mithat Tosun

Gökyüzünde mavi çiçekler açmış gibiydi… (3)

Bir sonraki tanık bay Isao Kita. Bomba atıldığında 33 yaşındaydı. Hiroshima Eyaleti Hava Durumu Merkezi'nde çalışıyordu ve merkez üssünden 3.7 km uzaklıktaydı.Hava durumu şefiydi. Mesaisi 5 ve 6 Ağustos'a denk gelmişti. Olay yaşandıktan sonra hava durumunu gözlemlemeye devam etti.

Isao Kita anlatıyor:

"Kablosuz ağdan sinyal alıyordum o zaman. Kabul odasındaydım ve yüzüm kuzeye bakıyordu. Bir ışık çaktı. Çok büyük değildi. Ama yine de dikkatimi çekti. Bir kaç saniyede ısı dalgası yayıldı. Işığı da fark edince beyaz bulutlar mavi gökyüzüne dağıldı. İnanılmazdı.

Sanki mavi çiçekler gökyüzünde açmış gibiydi. Komik diye düşündüm. Sonra sıcaklık geldi. Gerçekten çok sıcaktı. Önümde bir pencere camı olmasına rağmen ısıyı hissettim. Sanki mutfakta fırının önünde duruyormuşum gibiydi. Isıya uzun süre dayanamadım. Sonra bir çatlama sesi duydum. Nereden geldiğini anlamadım ama sanırım havadan gelmişti ve odanın ortasında yankılandı.

O an anladım ki bomba patlamıştı. Sandalyeyi çekerek söylenildiği gibi yere yattım ve yüzümü yere döndüm. Tatbikatlarda yapıldığı gibi gözlerimi ve kulaklarımı kapattım ve saymaya başladım. Saymaya başlamamı biraz kalpsiz bulabilirsiniz. Ama bizim için, yani hava durumu gözlemcileri için her türlü doğa olayının kaydını tutmamız gerekir.

Beyaz ışıkla birlikte saymaya başladım. 5 saniye sayınca bir uğultu duydum. Pencere camı dağılıverdi ve bina temelden sarsıldı. İnfilak etkisi patlamadan 5 saniye sonra geldi.

Bulunduğumuz yer ile merkez üssü arasını sonradan ölçtük. Bu iki veriye göre patlamanın hızını saniyede 700 metre olarak hesapladık. sesin hızı yaklaşık olarak saniyede 330 metredir, bu demek ki patlamanın hızı sesten iki kat fazlaydı.Işık hızı kadar değildi ancak çok seri hareket etti.

Buradan oraya ulaşan bir yol var.O gün, yaralılar o yolu yürüyerek Omi Hastanesine ulaşmaya çalıştılar. Kan kaybediyorlardı ve bazılarının elbisesi yoktu. Birçoğu omuzlarında birini taşımaktaydı. Yaralıları görünce şehirde zararın büyük olduğunu anladım. Yangın doruk noktasına ulaşmıştı. 10 ve 11 arasında 10 kez şimşek çakmıştı. Çok şiddetli değildi, ama hala ateşin üzerinden şimşeği görebiliyordum. Tepeden şehre baktığımda yerle bir olduğunu görebiliyordum. Şehir sarı bir tozla kaplanmıştı. Sarıydı, çöl rengi."

Muhabir soruyor: Bu dediğiniz, yangın çıkmadan önce miydi?

"Evet. Şehir sarı görünüyordu. Duman öylesine yoğundu ki, tüm şehri kaplamıştı. 5 dakika sonra her yerde yangın çıktı. Yavaş yavaş büyüdü ve her yeri duman kapladı ki, artık şehri göremez olduk.

Duman bulutu çok uzundu ama bu yönde uzanmıyordu. Okyanusa doğru Hiroshima istasyonu yönünden geliyordu, kuzeye doğru. Yangından çıkan duman sanki şehri ikiye bölen bir ekran gibiydi.

Güneş bu tarafta pırıl pırıldı, yaz ortası gibi. Ama dumanın ötesinde her şey simsiyahtı. Tezat inanılmazdı. Gökyüzünün % 60 veya % 70'i bulutla kaplanmıştı, kalan % 30 ise güzel temiz ve güneşliydi.


Bir süre böyle seyretti. Koi'den Hiroshima İstasyonuna doğru yağan simsiyah bir yağmur vardı. Ama buradan ne kadar yağdığını anlamam zordu. Sonradan öğrendiğime göre yağmur sağanak şeklinde bir kaç saat devam etmiş. Siyah ve yapış yapış. Her yere yapışmış. Yapraklara ve ağaçlara düştüğünde her şeyi simsiyaha çevirmiş. İnsanların giysilerine düşünce de, ayrıca ellerine ve ayaklarına. Çıkmamış.

Yanan bölgede olup biteni bilmiyordum. Ama yangının olduğu alanı görebiliyordum. Sonradan alınan bilgilere göre şehrin merkezi en büyük hasarı görmüş. Atom bombası ayrım yapmaz. Elbette savaşanlar acı çekmeliydi ama bomba bebekten yaşlısına dek herkesi öldürdü. Ve kolay bir ölüm değildi. Çok zalim ve acılı bir ölüm şekli.

Bence bir daha dünyanın hiçbir yerinde gerçekleşmesine izin verilmemeli. Bunu bombadan sağ kurtulmuş bir Japon olarak söylemiyorum. Dünyanın her yanından insanlar bunu söylemeli."

Sonraki tanığımız Hiroko Fukada Hanım…

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Şans hazırlıklı kafalara güler... - 07.01.2019
>> Üçüncü Halka - 14.12.2018
>> TRIZ Metodolojisi - 28.11.2018
>> Triz- 40 temel yaratıcı prensip - 14.11.2018
>> Teknolojinin ne kadar hızlı hurdalaşacağını söyleyen formül… (2) - 01.11.2018
80alte Yazarları
Halef Remzi Vayıs Dr. Mithat Tosun Aydın Bakışoğlu Şenol Gürel
Kahvenin sosyolojisi
Tüm Yazarlar